رپورتاژ

تکنیک های افزایش گیرایی بیشتر گچ

جهت رسیدن به نرمی مورد نظر در گچ می توان از سیستم سپراتور استفاده نمود. با استفاده از سیستم سپراتور، گچ های تولیدی نقاط مختلف ایران را هر چه قدر هم که سخت باشند، می توان به راحتی میکرونیزه کرد. این نوع گچ که اصطلاحاً آن را گچ عاج یا میکرونیزه می نامند، در ابزار زنی ها، لایه نهایی، پرداخت سطوح و همچنین در صنعت مجسمه سازی و همچنین در ساختمان سازی به عنوان پانل گچی دیواری استفاده می شود.

وجود ناخالصی از این نظر برای استادکاران حائز اهمیت است که در این نوع گچ ها، ناخالصی ها زیر ماله ی آن ها ایجاد مشکل می کنند و روی سطوح دیوار و همچنین ابعاد پانل گچی خط می اندازند.خلوص گچ، مقوله ای است که بیشتر به شرایط معدن در دسترس واحد تولیدی بستگی دارد اما می توان با  توجه به رگه های مختلف معادن، دپوی سنگ گچ را طوری تنظیم نمود که مخلوطی از رگه ها را داشته باشیم تا گچ تولیدی در ایام مختلف سال یکنواخت تر باشد.

تکنیک هایی جهت افزایش گیرش گچ در کارخانه

جهت دستیابی به گیرش بالا در کارخانه روش های مختلفی وجود دارد که هر واحد تولیدی بنا به نوع سیاست مدیران خود و درجه ی اولویت این خصوصیت در گچ، می تواند آن را انتخاب نماید:

۱ – استفاده از سنگ گچ های با خلوص بالاتر: کنترل درجه ی خلوص سنگ گچ ورودی، اولین اقدام جهت جلوگیری از تولید محصول نامنطبق می باشد و هزینه های کیفیت را کاهش می دهد.

۲ – استفاده از سیستم پخت دو کوره : در این سیستم می توان با تغییر دانه بندی سنگ گچ ورودی به کوره ی مواد نرم و کوره ی مواد درشت، به گیرش مورد نظر رسید. واحدهای تولیدی ای که سیستم تک کوره دارند نیز می توانند جهت افزایش گیرش، تغییراتی را در شبکه های کوره ی خود ایجاد نمایند تا سنگ گچ های نرم تر سریع تر خارج گردند و سنگ گچ های درشت تر زمان بیشتر و سطح تماس بیشتری جهت قیمت دیوار پیش ساخته داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *