اخبار زنجان

دانشگاه زنجان قطب پژوهش ناهنجاری‌های متابولیک دام و طیور شد

در سطح مزارع دام و طیور بیماری های عفونی تا حدود زیادی کنترل شده است اما مهمترین مشکل مربوط به بیماریهای تغذیه‌ای یا بیماریهای دامهای پر تولید است که عملکرد را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

محمدحسین شهیر دبیر اجرایی نخستین کنفرانس ملی ناهنجاری متابولیک دام و طیور دانشگاه زنجان گفت: گروه علوم دامی دانشگاه زنجان با توجه به اینکه دارای سابقه بالا در زمینه صنعت دام و طیور است به عنوان قطب پژوهش ناهنجاریها در سطح کشور مطرح و امتیاز به اسم دانشگاه زنجان ثبت شده است.

این همایش به همت اساتید گروه علوم دامی دانشگاه زنجان شکل گرفته  و هدف از برگزاری رسیدگی به ناهنجاریهای متابولیک دام و طیور است که یکی از عمده‌ترین مشکلات مزارع دام و طیور کشور است.

به گفته شهیر، از این همایش استقبال خوبی به عمل آمده و تاکنون 58 مقاله تخصصی در زمینه ناهنجاریها توسط دانشجویان و 10 مقاله توسط اساتید به نام کشوری ارسال شده است.

همایش ملی ناهنجاریهای متابولیک دام و طیور با سایر همایش‌های برگزار شده دارای تفاوت اساسی است زیرا اکثر سخنرانان برتر دارای تجربه عملی در سطح مزارع پرورش بوده و به همین دلیل همایش بیشتر جنبه علمی و عملی دارد و کتاب ترجمه شده ناهنجاریهای متابولیکی طیور نیز جهت بالا بردن اطلاعات تولید کنندگان به حضور یافتگان در مراسم معرفی می‌شود.

از تمام نقاط کشور به ویژه دانشگاه صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد، دانشگاه شیراز، تهران، وزرات جهاد کشاورزی و تولید کنندگان بزرگ دام و طیور شامل مجتمع‌های بزرگ کشت و صنعت پارس وابسته به بنیاد مستضعفان و بزرگترین مجتمع تولید طیور زنجان مجتمع کشت و صنعت سبز دشت در این همایش حضور خواهند داشت. پیش بینی‌ها بر این است که تعداد شرکت کنندگان به بیش از 400 چهره علمی و برتر برسد.

به گفته دبیر اجرایی کنفرانس، عملکرد در مزارع دام و طیور ایران بسیار پایین‌تر از استانداردهای جهانی است. بر اساس آمار موجود در زمینه مرغداری کشور ایران کمتر از 80 درصد از استاندارد های جهانی عملکرد دارد.

یکی از علل پایین بودن عملکرد، فقر دانش فنی بین دامداران از لحاظ بحث تغذیه‌ای و مدیریت در مزارع است و این افت عملکرد بین مزرعه‌دارن واضح نیست در حالی که این ناهنجاریها باعث خسارتهای اقتصادی فراوان می‌شود.

با سرمایه گذاریی‌هایی که در زمینه صنعت دام و طیور انجام شده ایران جز 10 کشور برتر دنیا است اما از این ظرفیت به خوبی استفاده نمی‌شود و این امر در نهایت سبب تولیدات پایین دام می‌شود.

گروه علوم دامی دانشگاه زنجان از جمله گروههای فعال کشور است که از لحاظ علمی دارای درجه بالایی است و دارای محصولات و ثبت اختراعاتی است.

این گروه توانست گوسفند دو قلوزا را در نتیجه اصلاح ژنتیکی تولید و به کشور معرفی کند، جوجه مقاوم به سرما  نیز توسط اساتید گروه علوم دامی دانشگاه زنجان برای نخستین بار در سطح کشور مطرح و به ثبت رسید.

 

 

تبلیغات : طراحی سایت حرفه ای | سفارش سئو | رپورتاژ آگهی | مراکز خرید اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *