رپورتاژ

آیا کولر گازی بهترین جایگزین برای کولر های آبی است؟

آیا کولرگازی بهترین جایگزین برای کولر های آبی است؟

با ورود به فصل گرما و افزایش دمای هوا نیاز به دستگاه های سرمایشی و دستگاه های تهویه مطبوع در هر مکانی لازم و ضروری است. انتخاب بهترین وسیله سرماساز یا دستگاه تهویه این امکان را به افراد حاضر در محیط میدهد تا از دمای خنک بهره ببرند. افزایش دما در روز های گرم تابستان, در برخی مناطق خشک و جنوبی کشور بسیار آزار دهنده تر از مناطق مرطوب و شمالی کشورمی باشد. استفاده از کولر ها یکی از راه های خنک سازی محیط در فصل گرما است. اما کولر های آبی با تحول در ساختار, به کولر های گازی تبدیل شده اند که این نسل جدید از کولرگازی ها دوست دار طبیعت و محیط زیست است. یکی از برند های محبوب تولید لوازم خانگی ال جی است که در تولید و طراحی زیبای کولر های گازی خلاقیت خود را دریغ نکرده است. در ادامه به بررسی این محصول میپردازیم.

کولرگازی چیست؟؟ و چگونه عمل میکند؟؟

در سال 1902 میلادی مخترع آمریکایی اولین کولرگازی را کشف کرد. که با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گازگرمای محیط را میگیرد و تولید سرما میکند, به همین جهت اجزای تشکیل دهنده کولرگازی مانند یخچال است. اجزای اصلی آن ها عبارت است از کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور. کولرگازی ها در واقع مولکول های هوا را خنک میکنند به این شکل که گازی که در کولر در حال چرخیدن است به وسیله گرمایی که از مولکول های محیط به فن کولر برخورد میکنند را دریافت کرده, بنا براین مولکول های محیط سرد شده و سبب افت دمای محیط میشود. به همین ترتیب زمانی که از کولر های گازی به عنوان وسیله گرمایشی نیز استفاده میکنیم, گاز موجود در کولر مولکول های سرد محیط را از طریق برخورد با فن دریافت کرده و باعث افزایش دمای محیط در فصل زمستان میشود.در انتخاب کولرگازی باید دقت کنید که محیط شما و افرادی که قرار است از این کولرگازی استفاده کنند چند نفر است از این رو معیار کولرگازی ها برحسب ظرفیت آن ها انتخاب میشوند. ظرفیت کولرگازی ها برحسب Btu/hr محاسبه میشود, که این واحد اندازه گیری ظرفیت گرمایی در وسایل برودتی و حرارتی می باشد. هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب رادر فشار یک اتمسفر به میزان یک درجه از 60 درجه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند. کولرگازی ها انواع مختلفی دارند که هر کدام در ساختار پایه یکی هستند منتها بسته به نوع کولرگازی و نوع کاربرد آن گاهی ساختار های دیگری هم به آن ها اضافه کرده اند ولی در کل عملکرد تمامی کولرگازی ها به یک شکل می باشد.

انواع کولرگازی ها

کولرگازی ها با توجه به کاربردی که دارند انواع مختلفی دارند در زیر به برخی ازکولرگازی ها و نوع کاربرد آن ها توجه کنید.

 • پنجره ایی : ابتدایی ترین نوع کولرگازی هاست.مجموعه ایی یک تکه است. در هنگام نصب نیمی از دستگاه باید در بیرون و محیط باز قرار گیرد و نیم دیگری در محیط بسته قرار گیرد پس در محل پنجره نصب میشود.
 • پرتابل : ساختمان آن مشابه کولرگازی پنجره ایی بوده اما در محیط خاصی نصب نمیشود و قابل حمل نیز هست. در فضا های کوچک قابل استفاده است. از طریق لوله پلاستیکی باید هوای کندانسور به بیرون هدایت شود.
 • اسپلیت : چرخه تبرید تراکمی را به دو قسمت تقسیم کرده پس لازم است قسمت پر سر و صدای سیکل یعنی کمپرسور در بیرون از ساختمان در محیط باز قرار گیرد و قسمت اپراتور که وجودش در داخل ساختمان ضروری است در داخل قرار گیرد.
 • اسپلیت دیواری : تنوع ظرفیتی دارد و اپراتور بر روی دیوار نصب میشود. دارای کمپرسور با کم ترین میزان انرژی را دارا می باشد.
 • داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی : نیاز به یک سیستم کانال کشی می باشد. بر روی دیوار نصب نمیشود و فضای خانه را اشغال نمی کند بلکه در داخل سقف کاذب قرار میگیرد.
 • اسپلیت ایستاده : کاملا مشابه دستگاه های اسپلیت ساده میباشد و دارای دستگاه داخلی و بیرونی است. در بعضی خروجی هوای دستگاه از نوع کانالی بوده و توزیع هوا توسط سیستم کانال می باشد. در بعضی دیگر کمپرسور در داخل دستگاه قرار دارد و دستگاه بیرونی فقط شامل کندانسور است. به دلیل پرتاب باد قوی تر برای اماکن های بزرگ قابل استفاده است.
 • اسپلیت سقفی زمینی : یونیت داخلی هم میتواند زمین قرار بگیرد هم میتواند به سقف نصب شود.
 • اسپلیت کاستی : در داخل سقف کاذب قرار میگیرد و دارای چهار جهت گردش هوا است که بیشتر کاربری اداری و تجاری دارد که در مکان هایی که دارای ارتفاع سقف بیش از حد معمول است مورد استفاده قرار میگیرد.
 • سقفی دیواری : مشابه مدل های دیواری هستند با این تفاوت که دریچه مکش آن ها بصورت اریب طراحی شده است تا در بالاترین نقطه سقف قرار گیرد.
 • مولتی پنل یا چند تکه : دارای یک دستگاه بیرونی کندانسور هوایی و کمپرسور و چند دستگاه داخلی از انواع مختلف بالا می باشند. تعداد دستگاه های داخلی از دو تا صد عدد می باشد که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته الترونیکی قابل کنترل هستند.

شرکت ال جی از معدود برندهایی می باشد که تمام مدل های کولرگازی را تولید و روانه بازار می کند . و همچنین قیمت کولرگازی ال جی نسبت به تکنولوژی بکار رفته و ساخت آن بسیار مناسب می باشد .

تفاوت بین کولر آبی و کولرگازی در چیست؟

کولر های آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان, دمای محیط را کاهش میدهد. بزرگ ترین تفاوت عمده این دو نسل از کولر ها ساختار و عملکرد آن هاست. کولر های آبی از میزان مصرف آب زیادی در ساعات استفاده میکند تا محیط را خنک کند ولی کولرگازی ها از میزان برق بیشتری استفاده میکنند و نیازی به استفاده از آب ندارند. کولر های آبی برای نصب به محیط بیرون نیاز دارند در صورتی که کولر های گازی به محیط ایزوله احتیاج دارد. در کولر های آبی به دلیل قیمت پایین مورد استفاده هشتاد درصدی مردم شده است.

ویژگی های مثبت ساختاری کولرگازی ها

در طراحی کولر های گازی شما میتوانید با استفاده از یک ریموت کولر خود را کنترل کنید. در مدل های اولیه بر روی ریموت یک صفحه نمایش وجود دارد که دمای محیط و تنظیمات کاربردی کولر را میتوانید مشاهده کنید اما در مدل های جدید تر بر روی خود کولرگازی یک صفحه نمایش وجود دارد که دمای محیط و دیگر تنظیمات قابل مشاهده و کنترل است. برای جلوگیری از صدمات احتمالی به کولرگازی ها از جانب نوسانات برق یک محافظ کمپرسور به آن ها اضافه شده تا از کمپرسور کولر محافظت نماید. یکی از بهترین ویژگی های تعبیه شده در این دستگاه تهویه فیلتر های هوای تصویه چندگانه و همینطور فیلتر پیورمی باشد که از انتشار ذرات آلرژی زا و گرد و غبار به محیط جلوگیری کرده و هوای پاک به محیط منتشر میکند اما زمانی که این فیلتر ها از آلودگی پر شده باشند به وسیله آلارم به شما هشدار میدهد تا فیلتر را تمیز کنید. علاوه بر این قابلیت سیستم یون میکرو پلاسما و همچنین سیستم نانو سیلورموجود باعث میشود تا ویروس ها و میکروب های موجود در هوا را از بین ببرد و فضایی عاری از باکتری داشته باشید.

 

کاربرد های موجود در کولرگازی

 • تکنولوژی اینورتر: نگه داشتن دما در شرایط ایده آل بدون روشن و خاموش کردن های پی در پی که باعث کاهش میزان مصرف انرژی تا 60 درصد میشود
 • دریچه های خود کار کولر: کولرگازی ها دارای دریچه هایی هستند که بطور خودکار باز و بسته می شوند و باد را به گردش در جهات مختلف در می آورند.
 • سیستم turbo : در مدت 30 دقیقه بدون توجه به دمای محیط عمل سرما یا گرما را انجام داده و بعد از 30 دقیقه بطور خودکار به حالت نرمال برمیگردد. در این بازه زمانی بیشترین گردش و پرتاب باد توسط فن صورت میگیرد.
 • سیستم خواب راحت good sleep : با کنترل دما و رطوبت دمای محیط را ثابت نگه میدارد و در مصرف انرژی صرفه جویی میکند.
 • سیستم صرفه جویی در مصرف انرژی energy saving : در این حالت با استفاده از سیستم هوشمند اینورتر, زمانی که دمای محیط به ایده آل ترین حالت رسید از خاموش و روشن کردن های متوالی جلوگیری میکند.
 • سیستم تاخیر شروع به کار : میتوانید کولرگازی را در زمان معینی تنظیم کنید تا در همان زمان شروع به کار کند.
 • سیستم حالت آرام quite mode : صدای کولر به حداقل میرسد.
 • باد بزن اتوماتیک : سیستم فن بدون استفاده از کمپرسور است زمانی که به سرمای زیادی نیاز ندارید قابل استفاده است.

برای خرید یک کولرگازی ابتدا باید به برچسب انرژی که روی محصول خورده است توجه کنید. یک کولرگازی با مصرفه انرژی کم و عملکرد خوب باید دارای برچسب انرژی A+  باشد. سپس باید BTU مورد نیاز خود را بررسی کنید تا کولری مناسب فضای خود خریداری کنید تا با بهترین فضای مطبوع روبرو شوید. نوع پنل، توان گرمایی و سرمایی آنها، ابعاد، وزن و صدای کولر هنگام کار یکی از مهم ترین ملاک ها برای انتخاب است که باید دقت شود. شرکت ال جی که از تولید کنندگان با سابقه در زمینه کولرگازی است دارای نمایندگی مجاز در تهران میباشند که شما با خرید محصولات ال جی اعم از کولرگازی میتوانید از گارانتی آن نیز بهره مند شوید همچنین برند ال جی تعمیراتی را به هنگام بروز مشکل در محصولات خود ارائه میدهد که دیگر نگران خدمات پس از فروش محصولات ال جی نخواهید بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *